Odeabank INVEX Uygulaması TAKBİS Entegrasyonu Tamamlandı

Odeabank INVEX Uygulaması TAKBİS Entegrasyonu Tamamlandı
13 Nisan 2020

Ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan ve en temel e-devlet projelerinden birisi olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile Odeabank Gayrimenkul Değerleme Bilgi Yönetim Sistemi INVEX entegrasyonu başarıyla tamamlandı.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları tarafından hazırlanan bir Gayrimenkul Değerleme Raporu, konu edilen gayrimenkule ilişkin malik ve takyidat bilgilerini de içermektedir. Malik ve takyidat bilgilerinin temin edilmesi için ise Tapu Sicil Kütüğünün değerleme uzmanı tarafından ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir. Geçen aylarda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü güncel malik ve takyidat bilgilerini ilgili kurumlarla paylaşmaya başlamıştır.

Değerleme raporu hazırlanmasını takip eden süreçte ilgili gayrimenkuller teminata konu olabileceğinden, entegrasyon sayesinde malik ve takyidat bilgilerinin güncel olarak INVEX‘te bulunması, bu bilgilerin belirli kurallara göre otomatik olarak değerlendirilmesine de olanak sağlamaktadır. Örneğin; ilgili gayrimenkule ilişkin bir takyidat bilgisi o gayrimenkul için bir kısıt içeriyorsa diğer bir ifadeyle teminata konu olmasını engelliyorsa INVEX bununla ilgili sorumlu kişilere gerekli uyarıları yapabiliyor hatta gerekiyorsa sürecin ilerlemesini durdurabiliyor olacaktır.

Entegrasyon çalışmasının sonrası için öngörülen bir diğer kazanım ise değerleme raporunun hazırlanması sürecinde raporu hazırlayan değerleme uzmanlarının zaman kaybını azaltmak olmuştur. Değerleme uzmanları malik ve takyidat bilgilerini edinmek için Tapu Sicil Müdürlüklerindeki veya e-devlet portalı üzerindeki araştırmalarına, ilgili değerleme çalışmasının kapsamına göre bir güne ulaşan ciddi bir zaman ayırmaları gerekirken artık ilgili bilgilerin TAKBİS Entegrasyonu ile edinimi sonrasında hızlıca sahadaki diğer çalışmalarına geçebileceklerdir. Özellikle çok tapulu gayrimenkul değerleme çalışmalarında tek tek her bir tapu kaydı için malik ve takyidat araştırmasının ortadan kalkması değerleme uzmanlarının ilgili bilgileri değerlendirmelerini kolaylaştırmıştır.

Diğer bir önemli katma değer ise Tapu Müdürlüğünde mevcut bilginin aynı şekilde sitem üzerinden otomatik olarak rapora aktarılmasıdır. Bu da insan elinin yapabileceği hatayı 0`a indirgemek olarak değerlendirilebilir. Yanlışlıkla unutulan takyidatların raporda yer almaması veya sehven hatalı değer yazılması sorunları tamamen ortadan kalkmış olmaktadır. 

TAKBİS ile INVEX entegrasyonunun ilk olarak Odeabank‘ta hayata geçirilmesi ile ilgili Odeabank İnşaat Emlak Müdürü Ulaş Ergenç,  Entegrasyon sonrasında hem gayrimenkul değerleme uzmanlarının üzerindeki yükü hafiflettiklerini hem de güncel bilgilerin sorgulanabilir bir standartta INVEX‘e dahil edildiğini söyledi. Ergenç, “Bankamızın hizmet anlayışındaki farklı yaklaşımının her alanda hissedilebilmesi için özen gösteriyoruz. Kısıtlı bir zaman dilimi içinde, değerleme raporlarının tamamlanması için değerleme uzmanlarının, doğru bilgiye ulaşma konusunda gösterdikleri çabayı hep değerli gördük ve yaşadıkları sıkıntıların hep farkındaydık. Bu bilgiye erişimde yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak ve erişim süresini kısaltmak için TAKBİS ile ilgili gelişmeleri de yakinen takip ettik. Entegrasyon olanağının ortaya çıkması sonrasında bankamız tarafından durum hızlıca değerlendirilerek bizler için öncelikli bu çalışmanın hemen başlatılmasını Key İnternet ile paylaştık. Aradan geçen kısa süre içinde firma entegrasyon çalışmasını başarıyla tamamlamıştır. Ülkemizde gayrimenkul değerleme bilgi sistemi kullanan bankalar içinde ilk olarak bankamızın bu entegrasyonu sağlamasından gurur duyuyoruz” dedi.

Key Yazılım logo
Çerezler ile toplanan kişisel verileriniz, Çerez politikamızda belirtilen amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde kullanılacaktır.
"/>